Optisyenler Birliği

reklam

Yüksek Diyoptrilerde 1.9 İndex Mineral Mi 1.74 Organik Mi Tercih Edilmeli?

Yüksek Diyoptrilerde 1.9 İndex Mineral Mi 1.74 Organik Mi Tercih Edilmeli?
6 views
03 Ekim 2020 - 21:29

Merhaba Erdal Bey 

  • 18.00  diyoptri bir cam siparişi vermek istersek incelik açısından değerlendirdiğimizde ;
  • 1.74 organik hammaddeli 55 çap bir cam mı tercih etmeliyiz?
  • 1.9 index mineral hammaddeli 55 çap bir cam mı tercih etmeliyiz?
  • 1.9 index mineral camların inceltme oranı nedir ?

Anlamadığım şey şu: Bu tarz yüksek numaralarda mineral ince çıkar mantığı doğrumudur? Aslında bunu merak ediyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir? Teşekkür ederim. İyi geceler.

CEVAP:

Merhaba İsmail bey,

 Gözlük camı materyalini tercih ederken, elbette seçilecek çerçeve modeli önemli etkendir. Yani, faset veya nylor çerçeve seçildiğinde, delme veya misina kanalı açılması bakımından organik(plastik) camlar uygun olmaktadır. Ayrıca, aynı indeksteki mineral cam, organik camdan en az 2 kat daha ağır olmaktadır. Darbeler karşısında kırılma direnci bakımından, organik camlar mineral camlara göre, materyaline bağlı olarak 100 kata kadar daha dayanıklıdır. Kirlenme ve buğulanma açısından da organik camlar daha avantajlıdır.

Elbette aynı diyoptride 1.9 indeks mineral, 1.74 indeks organik cama göre %10 civarında daha incedir ama belirttiğim gibi çok daha ağırdır. Ayrıca, yansıma daha yüksektir ve ışık saçaklanması da (Dispersiyon) daha fazladır. 1.74 Organik, asferik yüzeyli hammadde kullanılarak üretildiğinde, siferik yüzeyli 1.9 mineral cama göre, yanal alanlarında daha düşük prizma etkileri olur ve periferik aberasyon daha düşüktür. Bu da, özellikle yüksek diyoptrili camlarda, görüş performansı bakımından önemli bir husustur.

1.9 indeks mineral cam, 1.523 normal indeksli minerale göre, -10.00 diyoptri ve 65 mm çap referans alındığında, yaklaşık %60 daha ince olmaktadır.

Netice itibariyle, -18.00 diyoptri 1.9 indeks mineral cam, 1.74 organik cama göre daha incedir. Fakat bu avantajının yanında, yukarıda belirttiğim dezavantajları da göz önünde bulundurulmalıdır.  Selamlar.

Erdal ÖZKAVAK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

optisyenlerbirligi.com © Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları tarafımıza aittir. Kaynak göstererek paylaşabilirsiniz.