Optisyenler Birliği

reklam

Multifokal Lenslerin Progresif Camlardan Farkı Nedir?

Multifokal Lenslerin Progresif Camlardan Farkı Nedir?
6 views
21 Eylül 2020 - 14:22

Multifokal lenslerde koridor mesafesi var mıdır?  Camlardan ne farkı vardır ?

”Optisyenlik Bölümü Eğitim ve Tecrübe Atölyesi” facebook grubumuzda mesleki konuları işlemeye devam ediyoruz. Bu günlerde eğitim grubumuzda ” multifokal kontakt lensler ” hakkında meslektaşlarımıza bir soru yönelttik.

Aynı soruyu OPAK LENS Türkiye Genel Koordinatörü HÜLYA ŞENYÜZ Hanımefendiye de sorduk. Bakalım işin uzmanları ” multifokal kontakt lensler ” hakkında neler düşünüyor. Hülya Hanıma sorumuzu cevapladıkları ve eğitime olan katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Gelen cevabı sizler için paylaşıyoruz.

CEVAP :

Multifocal lens terminolojisinde :

1)Alternan(geçişli)görüş

2)Simultane(eş zamanlı) görüş olmak üzere 2 temel tasarımdan bahsedilebilir.

Alternan -Geçişli lenslerde tıpkı bifocal gözlük camlarında olduğu gibi uzak ve yakın segmentler bulunur. Primer bakış pozisyonunda lensin merkezinde yer alan uzak segmentten uzak görüş sağlanır.

Okuma pozisyonunda bakışın aşağıya doğru kaydırılmasıyla lens alt göz kapağı tarafından yukarıya itilir ve pupil sahasına doğru yer değiştiren alttaki yakın segmentten yakın görüş sağlanır. Ancak bu lensler pek başarılı olamamışlar ve presbiyopi hastaları tarafından pek tercih edilmemişlerdir.

Eş zamanlı görüş lenslerinde (şu anda ülkemizde kısaca Multifocal olarak isimlendirilen lensler)yakın uzak ve ara mesafe için farklı kırıcı güce sahip zonlar aynı anda pupil sahası içindedir. Alternan görüş lenslerinde olduğu gibi yakın görüş için lensin yer değiştirmesine gerek yoktur. Tüm bakış pozisyonlarında yakın-uzak-ara mesafe de pupil in denk geleceği yerden görüş sağlanır. Ancak bu tasarımın başarılı olabilmesi için beynin görsel işlev esnasında odaklandığı net görüntüyü ,seçici olarak algılaması bulanık görüntüleri gözardı etmesi –baskılaması gerekir. Aksi halde bu lenslerle mutlu olamaz.

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de PRESBİYOPİ LENSLERİNDE YENİ BİR KONSEPT e geçilmiştir. Bu yeni kontak Lens tasarımının adı: AFOCAL dir. SAFİLENS AFOCAL TASARIM Kontak lensler ,tasarımda oluşturulan optik bir kör nokta ile odak derinliğinin artırılıp görüş alanının genişletilmesi ilkesine dayanır.

Afocal tasarıma sahip olan lenslerin multifocal lenslerle karşılaştırıldığında bir çok avantajı bulunmaktadır. Bunlar:

* Pupil dinamik bir yapıdır.büyüklüğü ışık düzeyi ,görsel işlev ve kişinin yaşı ile ilişkilidir. Multifocal lenslerde görme pupil çapından etkilenir. Afocal Kontak lenslerde ,lens performansı farklı ışık ortamlarında bile pupil genişliğinden etkilenmez.

*Uzak –yakın-ara mesafede gerçek ve net görüş sağlar. Afocal Kontak lens kullanan hastalar için bazı görüntülerin göz ardı edilmesi gibi bir zorunluluk olmadığından (multifocal lenslerin en büyük sorunu) görüntü kalitesi mükemmeldir.

HÜLYA ŞENYÜZ

OPAK LENS Türkiye Genel Koordinatörü

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

optisyenlerbirligi.com © Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları tarafımıza aittir. Kaynak göstererek paylaşabilirsiniz.