Optisyenler Birliği

reklam

Montaj Öncesi Optik Camları Kontrol Edin

Montaj Öncesi Optik Camları Kontrol Edin
6 views
21 Eylül 2020 - 14:24

MONTAJ ÖNCESİ CAM KONTROLÜ …

Birçoğumuzun bildiği bir konu olmakla beraber, öğrenci ve yeni mezun olmaya hazırlanan arkadaşlar için hazırladığım bir yazı…

Malum gündelik hayatta birçok montaj yapıyoruz. Özel tüzel Rx derken birçok optik cam…

Herhangi bir camı kesmeden önce kesinlikle ışığa tutarak camın üzerinde çizik vs bir hata var mı dikkatlice bakmanızı tavsiye ederim. En azından tam tepenizde ki ampul vs ışığa tutun. Hatta mümkünse benzer bir alışkanlık kazanın.

Özellikle RX diye adlandırdığımız özel üretilmiş camlarda mutlaka kontrol ediniz.

Geçmişte bir gözlükçünün laboratuarında tam karşı duvara monte edilmiş beyaz küçük bir florasan lamba gördüğümde çok şaşırmıştım. Meğer adam her camı eline alır almaz ışığa tutarak inceliyormuş çizik vs var mı diye. Kendince böyle pratik bir çözüm bulmuş.

Ben de çekmece camlarında çok dikkat etmesem de Rx camlara kesinlikle bir göz atmayı alışkanlık haline getirdim.

Hatta bu yazıyı yazmama sebep olan bu gün başımdan geçen küçük bir olayı da sizlere anlatmak istiyorum.

Bu üzerlerinde soğan zarı gibi kaplanmış bazı camlar var birkaç firmada. Bu tarz bir cam sipariş ettim firmadan. O incecik kaplama zarlara da açıkçası çok güvenmiyorum. Ne işe yaradığı da belli değil bence. Fokometreye koyunca AX ı okumakta da zorluyor insanı. AX a 85 diyor 90 diyor, çok güvenli gelmiyor bana.

Bende hep bu tarz camları kesmeden önce suya tutup elimle çıkarıyorum o ince zarı. Zaten suyu görünce hemen soyuluyor. Sonra ışığa tutuyorum. Derken camın tam ortasında güneş görmüş gibi çatlaklar çıktı.

Aradım firmayı.
– Alo zarfta ki cam çizik çıktı
– Camı kestiniz mi ?
– Hayır! (Kestikten sonra çizik var dersek problem olabiliyor)
– Çizik değildir üzerinde ince kaplama var odur muhtemelen
– Ben o kaplamayı suda elimle çıkarıyorum. O değil
– Niye çıkarıyorsunuz?
– Kesmeden çizik var mı diye anlayabilmek için!

Tabi burada firmaların ya da firma personellerinin bir suçu yok. Sonuçta olması muhtemel hatalar. Önemli olan hatayı fark etmek. Eğer hiç kontrol etmiyorsanız öylece verebilirsiniz hastaya. Sonra hasta camım çizik çıktı der. Sonra ayıkla pirincin taşını.

Saygılarımla.

 

İsmail UYAR

Optisyen

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

optisyenlerbirligi.com © Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları tarafımıza aittir. Kaynak göstererek paylaşabilirsiniz.