Optisyenler Birliği

reklam

Migren Baş Ağrılarına Özel Gözlük Camları

Migren Baş Ağrılarına Özel Gözlük Camları
9 views
27 Şubat 2021 - 1:35

FL-41 Anti-Migraine;

Klinik çalışmalarda, baş ağrısına, özellikle migren ataklarına sebebiyet veren faktörlerin başında, flüoresan, led ve diğer parlak aydınlatmaların, cep telefonu, tablet, PC, ledTV gibi parlak mavi ışık yayan ekranlara maruz kalmanın olduğu teşhis edilmiştir.

 

Özellikle çocuklarda, öğrencilerde ve de yetişkinlerde uzun süre bu koşullarda çalışmanın, meşgul olmanın migreni tetiklediği ve baş ağrılarını artırdığı gözlenmiştir.

FL-41 terapatik filtre, ilk kez 30 yıl kadar önce İngiltere-Birmingham’da gerçekleştirilen bir araştırma projesinde tanımlanmıştır. Bu projede Nöro-Oftalmolog araştırmacılar, migren ve buna bağlı baş ağrısı semptomları gösteren çocuklara FL-41 filtreli gözlük takmışlar ve bu çocuklarda, ışık hassasiyetinin azaldığını, migren ataklarının sıklığının ve şiddetinin azaldığını görmüşler.

 

Migrenin en sık görülen belirtisi fotofobi’dir. Fotofobisi (ışık duyarlılığı) olan insanlar, parlak yüzeylerden, güneş ışığı, su, kar, kum v.b. ortamlardaki yansımalar ve yapay ışık kaynaklarından çok olumsuz etkilenirler. FL-41 filtre kullanmanın, bu semptomların azaltılmasında etkili olduğu belirlenmiştir.

Ayrıca, FL-41’in Benign Esansiyel Blepharospasm (BEB) gibi, iyi huylu nedeni bilinmeyen göz kapağı spazmı, istemsiz göz seğirmeleri, oldukça sık kırpmalar ve Tourette sendromu denilen, engel olunamayan tikler konusunda da yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Bu filtre, tüm bu semptomlara yol açan 450-550 nm arasındaki mavi-yeşil ışığı absorbe etmektedir.

Türkiye’de ilk kez ve sadece Beta Optik NOVAX tarafından sunulan bu filtre, sağladığı endikasyonlar nedeniyle, Oftalmologlar tarafından önerilebileceği gibi, optisyenlerce de renklendirilebilir tüm materyallerde, tek odaklı, BF, Ofis veya progresif gözlük kullanıcılarına önerilebilir.

https://www.optisyen.com/kategori/optisyenlik-egitimi

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

optisyenlerbirligi.com © Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları tarafımıza aittir. Kaynak göstererek paylaşabilirsiniz.