Optisyenler Birliği

reklam

Kolormatik Camlar Neye Göre Koyulaşır?

Kolormatik Camlar Neye Göre Koyulaşır?
6 views
21 Eylül 2020 - 15:52

22 Ocak 2018 Tarihinde Optisyenlik Bölümü-Tecrübe Atölyesi Facebook Grubumuzda ilk resimde ki konuyu açmıştım. Konuyu uzmanına sorduk.

SORU : Farklı firmalardan sipariş edilen Org. Color Camların (stok) güneşte bazıları çok koyu bazıları açık üstelik renk tonlarının da farklı olduğu görülmektedir. Göz Sağlığı ve kalite açısından bunları değerlendirmek gerekirse neler söyleyebiliriz? Daha çok koyulaşan cam daha mı kalitelidir? Bir optisyen olarak hangi color camın göz sağlığına nasıl etki yaptığını ve kalitesini nasıl anlayabiliriz? Bu kadar stok, firma coloru seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Bunları değerlendirirken test etme şansımız var mı?

CEVAP : Bilindiği üzere, fotokromik (colormatic) camların koyulaşmasını sağlayan unsur UV ışınlarıdır. Fotokromik camların koyulaşma performansı, 23 derecenin altındaki açık ortamlarda daha iyi olmaktadır. Isı artıkça, fotokromik reaksiyon (koyulaşma) kabiliyeti olumsuz etkilenmektedir. Çok koyulaşan bu tür camlar, kuvvetli gün ışığı ortamlarında daha iyi filtreleme yaptıkları için, elbette olumlu karşılanmalıdır. Bununla birlikte,genelde çok koyulaşan fotokromik camların açılma hızı daha düşük olmakta ve tam olarak da berrak düzeye gelememektedir.Bu kategorideki camları, UV lambası marifetiyle test edebilirsiniz.
Erdal ÖZKAVAK – BETA OPTİK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

optisyenlerbirligi.com © Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları tarafımıza aittir. Kaynak göstererek paylaşabilirsiniz.