Optisyenler Birliği

reklam

Dijital Göz Yorgunluğuna Dikkat! Neler Yapılabilir?

Dijital Göz Yorgunluğuna Dikkat! Neler Yapılabilir?
9 views
22 Ocak 2021 - 11:17

İnsanlar normalde bir dakikada yaklaşık 15 kez göz kırpıyor. Ancak araştırmalar, bilgisayarları ve diğer dijital ekranlı cihazları kullanırken dakikada sadece 5-7 kez göz kırptığımızı gösteriyor. Göz kırpma, gözün yüzeyinde ihtiyaç duyduğu nemi almanın yoludur.

 

Mümkün olduğunca sık göz kırpmak için bilinçli bir çaba gösterin. Bu, gözlerinizin yüzeyinin kurumasını önler.
Kuru ve sıcak bir odadaysanız, havaya nem eklemek için bir oda nemlendiricisi kullanmalısınız.
Ekranınız çevrenizdekinden daha parlaksa, bu gözlerinizi rahatsız edebilir. Ekranınızın parlaklığını çevrenizdeki ışık düzeyine uyacak şekilde ayarlayın.

Bilgisayar kullanırken, ekrandan yaklaşık 25 inç (tam kol mesafesinde) oturuyor olmalısınız. Ayrıca, ekranı düz ileri veya yukarı değil, hafifçe aşağı bakacak şekilde konumlandırmalısınız.

Dijital göz yorgunluğu riskini azaltmaya yardımcı olmak için aşağıdaki ipuçlarını okumaya devam edin.
Ekranınızı, gözlerinizden bir kol mesafesi uzaklıkta ve göz seviyenizin 20 derece altına yerleştirin.

Renk ve kontrast tonlarını gözlerinize uyacak şekilde ayarlayın ve ekranınızın parlaklığını çevrenizle eşleştirin.

Uzmanlar ” 20-20-20″ kuralının kullanılmasını önermektedir. Her 20 dakikada bir 20 saniyelik bir ara verin ve gözlerinizi en az 20 fit (yaklaşık 6 metre) uzaktaki bir şeye odaklayın. Bu, gözlerinize ihtiyaç duyulan bir mola vermek için iyi bir seçenektir.

Göz kırpmayı unutmayın! Göz kuruluğu yaşıyorsanız doktorunuza danışarak suni gözyaşı (göz damlası) kullanarak ve göz kırpmayı hatırlayarak bu rahatsızlığı giderebilirsiniz. Hangi göz damlasının sizin için en iyi olduğunu belirlemek için göz doktorunuza danışın.

Gözlerinizi parlak veya titreyen ışık kaynaklarından korumak için gözlük camlarınızda yansıma önleyici kaplamalar tercih edebilirsiniz.

Mavi ışık korumalı camlar, mavi ışığı belirli oranda azaltan özel filtrelere sahiptir. Mavi ışığın zararlı etkilerine karşı gözünüzü koruyacak özel modeller geliştirilmiştir. Bu gözlükler numarasızdır ve reçetesiz satılmaktadır.
Ayrıca mavi ışık filtresi, güneş gözlükleri ve numaralı gözlük camlarına da uygulanabilir.

Baş ağrısı, göz yorgunluğu, bulanık görme, göz tahrişi, kuru gözler, göz ağrısı veya aşırı göz kırpma gibi semptomlar dijital göz yorgunluğunun ortak etkileridir, bu semptomları yaşadığınızda doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

 

   Eda Doğru

 Haber Editörü

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

optisyenlerbirligi.com © Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları tarafımıza aittir. Kaynak göstererek paylaşabilirsiniz.