Optisyenler Birliği

reklam

Türkiye de Gözlük Üretimi Bitiyor Mu ?

Türkiye de Gözlük Üretimi Bitiyor Mu ?
9 views
28 Ocak 2021 - 17:24

Bilindiği üzere farklı sektörlerde olduğu gibi 2020 yılı gözlük sektörü için de zor ve sancılı geçmiştir.

Türkiye’de 60’a yakın gözlük çerceve üreticisi firması yaklaşık 3.000 çalışanıyla zor şartlar altında üretim yapmaya gayret göstermiş ve üretim maliyetlerinin artmasına rağmen sektöre hizmet etmeyi sürdürmüştür.

2008 yılından beri üreticileri gözlük başına yaklaşık 3$ vergiyle Çin’den gelen gözlüklere karşı korunmuş, 2020 yılı haziran ayında vergiler 11$’a getirilip koruma önlemini en üst seviyeye çıkartılmıştır.

6 ay sonrasında ise anidem 13 yıl boyunca adet üzerinden vergilenen koruma önleminin kilo hesabına dönüştürülerek, çerçeve başına 0.50 $ ek vergi tahsis etmiştir.

Çerçeve başına 0.50 $ olan ek verginin Çin’de ki 6.000 üretici karşısında Türkiye’deki üreticilerin rekabet etme şansı kalmamıştır.

Son değişiklikler ile birlikte yeni fabrika kuranlar ve yatırımlarını büyütmek isteyen üreticiler pandeminin sıkıntılarıyla boğuşurken şimdi de kapanma riski ile karşı karşıya kalmaktadır.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Türkiye Gözlük Sanayiciler Derneğinin Başkanı Mehmet Dibi “Durumun farkındayız Bakanlıkla görüşme halindeyiz en kısa zamanda durumun düzeltileceğini inancımız tamdır Yönetim kurulu üyelerimizle birlikte yetkililerle bugün yapılan  toplantıdan olumlu sonuçlar çıkacağını  beklemekteyiz ” dedi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

optisyenlerbirligi.com © Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları tarafımıza aittir. Kaynak göstererek paylaşabilirsiniz.