Optisyenler Birliği

Gözlükçülerin Bilmesi Gerekenler

Gözlükçülerin Bilmesi Gerekenler
09 Temmuz 2020 - 11:12

Bazı gerçekler var ki optik sektörünün bilmesi gerekli.

“Bütün uyuyanları uyandırmak için bir tek uyanık yeter.”  Malcolm X.

  • Ülkemizde kafasına göre takılan 30’a yakın dernek vardı. Oda-Birlik yapılanması gerçek olunca kafasına göre takılan ve birbirlerini beğenmeyen sayıca 30’a yakın, fosilleşmiş fikirlere sahip, birbirleri ile kavgalı yöneticiler aynı çatı altında toplanmak zorunda kaldı.
  • Aynı çatı altında toplanan bu yönetim şemaları geçmişten gelen kavgaları ve intikam duyguları yüzünden tek ses olmayı başaramadılar. Bu gün hiçbir başarılı karar alınamamasının ve faaliyet olmayışının sebebi budur. Bu gün herhangi bir konuda gözlükçüye tek bir açıklama dahi yapamayan, nerede oldukları belli olmayan, sessizliğini korumak zorunda olan, gizli sohbet gruplarında birbirlerine hakaret eden başkanların ve yöneticilerin gelecekte de başarılı olamayacakları gerçektir.
  • ODA-BİRLİK Kanunu ilk çıktığında alkışlayan sevinen gözlükçüler bugün Oda’ların faaliyet yapmadığına inanmakta, istenilen aidatlarla Oda’lara düşman olmaktadır. Oda’ların tek derdi para mıdır? İşe para kaynaklı aidat meselesi ile başlamak son derece büyük bir yanlış olduğu kesindir. Gözlükçünün yıllardır biriktirdiği içine attığı onlarca derdi varken aidat tartışmalarına girmek yüksek aidatlar istemek gözlükçünün hevesini ve umudunu kırmıştır.
  • Kendi egoları, koltuk makam hırsları, ticari kazançlarını idame ettirmek adına yönetici olmayı amaçlayan, seçim kazanmak isteyen, geçmişin intikamını almak isteyen kişilerin yönetici oldukları ve/veya olmaya hazırlandıkları günümüzde sektörün geleceği pek parlak görünmemektedir. Bunu değiştirecek olan yalnızca gözlükçülerin iradesidir. Günümüzde bir yönetimin içerisinde olan, yönetime muhalefet eden, iyi ya da kötü bir şeyler yapmaya çalışan ve sadece kendi ismini reklam yapan kişilerin olduğunu da unutmamak lazım.
  • Gözlükçüler bu kavga gürültüden bıkmış durumda, eğer iradesini kullanmaz seçim günü inandığı adayı seçmek için oy kullanmaz, gündemi takip etmez, hangi yönetici ne yapmaya çalışıyor anlamaz, araştırmaz ise sektörümüzün aynı tas aynı hamam devam etmek zorunda kalacağı bir gerçektir.
  • İnancımız şudur ki: Dürüst, idealist, çalışkan ve zeki insanlar yönetmeye aday olmazlar ve meydana çıkmazlarsa, meydan her zaman olduğu gibi başarısız, menfaatçi kimselere kalacaktır.

İstanbul Optisyen-Gözlükçüler Odası Başkan Adayı olarak şahsım ve yönetim kadromdaki birbirinden değerli insanlarla seçim kazanmak uğruna hiç hırs yapmadık. Kaybetmek gibi bir derdimiz korkumuzda yok. Kaybedersek, kaybedeceğimiz hiçbir şey yok. Yola çıkarken de dediğimiz gibi tek amacımız var örnek olmak doğruları her zaman gözlükçülere söylemek ve doğruları paylaşmak! Meydanı boş bırakmamak! Bu yüzden takdir gözlükçünündür. Biz her zaman her koşulda zaten doğru bildiğimizi söylemeye devam edeceğiz. Seçim olsa da olmasa da… Saygılarımla.

Ayhan DEMİRCAN

İstanbul Optisyen-Gözlükçüler Odası Başkan Adayı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
OPTİSYEN.COM
GÜNLÜK HABER AKIŞI
OPTİSYEN.COM
GÜNLÜK HABER AKIŞI
OPTİSYEN.COM
GÜNLÜK HABER AKIŞI
OPTİSYEN.COM
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Optisyen.COM

Administrative Coordinator: !s-M@!L Uy@r