Optisyenler Birliği

reklam

TOGB Genel Başkanı Karaçanak: Oda Birlik Kanunu TBMM’ye Sunulacak

TOGB Genel Başkanı Karaçanak: Oda Birlik Kanunu TBMM’ye Sunulacak
20 views
24 Ekim 2021 - 20:05

Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği Genel Başkanı Ergün Karaçanak, Oda Birlik Kanun çalışmalarının devam ettiğini, en kısa sürede tamamlanarak TBMM’ye sunulacağını söyledi.

TOGB Genel Başkanı Ergün Karaçanak II. Bölge Ankara Optisyen Gözlükçüler Odası Mali Genel Kuruluna katıldı. Genel Kurulda, Ankara Optisyen-Gözlükçüler Odası Başkanı Cenk Gültekin Başkan Yardımcıları ve çok sayıda üye hazır bulundu.

Mali Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan Karaçanak sektör gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Oda Birlik Kanununun iptali için Danıştay’a dava açılmasını ile ilgili konuşan Karaçanak “Dava Danıştay’ın ardından Anayasa Mahkemesine sevk edilmişti. Anayasa Mahkemesi ek 1. Maddenin 1.fıkrasına karşı iptal istemini reddetmiş, yani oda birlik kurulması maddesini onaylamıştır. EK1. maddenin 2. fıkrasını iptal etmiş ve geçici 4. maddedeki disipline ait hükümlerin yönetmelikle değil kanun ile düzenlenmesi gerektiğini  belirtmiştir” dedi.

Oda Birlik Kanun çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten Karaçanak, amaçlarının hızlı bir şekilde Kanun taslağının TBMM’ye sunulması olduğunu vurguladı.

Meslektaşlarıyla el birliğiyle sorunları çözeceklerini açıklayan Genel Başkan Karaçanak, “Sorunların ilk sırasında, Oda Birlik Kanunu, 5193 sayılı Meslek Kanunumuzun kapsamlı olmaması, sektörümüzdeki dikey büyüme, tekelci bir piyasa oluşumuna  doğru giden süreç, yeni mezun meslektaşlarımızın istihdamı ve yeni çalışma alanlarının oluşturulması, özellikle güneş gözlüklerinin kayıt dışı yollardan ülkemize getirilmesi, optik çerçeve ve lenslerin internet üzerinden satılması gibi birçok sorunumuz bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Birlik olarak sorunların çözümü için  ilgili kurumlarla bir çok görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Karaçanak, Bankacılık işlemlerinde meslektaşlarının işlerini kolaylaştırmak, masrafları azaltmak ve promosyon geliri elde etmeler için de çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Konuşmasında sık sık birlik beraberlik vurgusu yapan Genel Başkan Karaçanak, “Amacımız kurum kültürüne yakışan, sorun ve çözümlerimizi kendi içimizde tartışmak ve çözüme ulaştırmaktır. Aksi durum mesleğimizin itibarını kurumlar  nezdinde zedelemekte, sorunlarımızın çözüme ulaşmasını zorlaştırmaktadır” şeklinde konuştu.

Karaçanak’ın konuşmasının ardından yoğun katılımla gerçekleşen Genel Kurul çalışmalarına devam edildi.

Kaynak: https://togb.org.tr/togb-genel-baskani-karacanak-oda-birlik-kanunu-tbmmye-sunulacak/

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

optisyenlerbirligi.com © Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları tarafımıza aittir. Kaynak göstererek paylaşabilirsiniz.